باز هم فریدونکنار خبر ساز شد!!
خورشت پرنده‌های کمیاب!
كد خبر : ۳۲۴۰۵ /  تاریخ :۱۸ بهمن ۱۳۹۵ /  اخبار  /  حوادث ايميل چاپ

فریدون کنار با جمعیتی حدود 40 هزار نفر در حالی رکورد شکار بیش از نیم میلیون پرنده را در سال دارد که به گفته مسئول انجمن حمایت از پرندگان مهاجر تنها ده درصد از جمعیت این شهر از کنار این شکار روزگار می گذرانند.
خورشت پرنده‌های کمیاب!


روبه شادی به گزار ش جام جم نوشت: فریدون کنار با جمعیتی حدود 40 هزار نفر در حالی رکورد شکار بیش از نیم میلیون پرنده را در سال دارد که به گفته مسئول انجمن حمایت از پرندگان مهاجر تنها ده درصد از جمعیت این شهر از کنار این شکار روزگار می گذرانند.

هر چند محمودی به خبرنگار ما می گوید بسیاری از این شکارچی ها اگر شغلی با درآمد تننها یک میلیون داشته باشند شکار را کنار می گذراند.

محمودی می گوید: بدون شک تعطیلی بازار پرنده فروش های فریدون کنار صورت نمی پذیرد. مدت هاست که این کار را می خواهند انجام بدهند و نمی توانند ضمن اینکه تعطیلی این بازار تفاوتی در وضعیت شکار نخواهد داشت و دامگاه ها همچنان برقرارند. وضعیت به گونه ای است که ما تنها راضی هستیم که پرنده های کمیاب را شکار نکنند.
رد بسیاری از این پرنده ها را به راحتی می توانید در بازار پرنده های فریدون کنار بیابید اگر آدرسی از آن ندارید خیلی راحت تر می توانید در منوی رستوران های این شهر پرندگانی را مشاهده کنید که در کشور شمالی جزو گونه های کمیاب معرفی شده اند و تنها چند صد کیلومتر آنورتر بر سر میز غذای ایرانی ها یافت می شوند!

محمد الله‌قلی، کارشناس و فعال محیط‌ زیست هم معتقد است که در شرایط کنونی که ویروس آنفلوآنزای پرندگان شایع شده، باید مراقبت از پرنده‌های مهاجر افزایش پیدا کند و اقداماتی صورت گیرد تا این پرنده‌ها پخش نشوند، حال آن‌که شکار همچنان متوقف نشده و فروش پرندگان حتی کنار خیابان هم اتفاق می‌افتد. این درحالی است که «پس از فروش این پرنده‌ها، خطر شیوع بیماری بیشتر می‌شود، چون اهالی، امعاء و احشای پرندگان را به سگ و گربه‌هایشان می‌دهند و این احتمال انتقال بیماری را چند برابر می‌کند.»
او می گوید «الان بعضی از این شکارچیان در یخچال‌های صندوقی‌شان، ١٠‌هزار پرنده نگهداری می‌کنند و به رستوران‌ها می‌فروشند، حتی شنیده می‌شود که این پرنده‌ها را با بار کیوی به جمهوری آذربایجان هم می‌فرستند.
   

تازه های خبر

بيشترين بازديد 7 روزگذشته