محمد رضا بحرگرد نیکو:
حمایت از ورزش روستایی با شعار به جایی نمی‌رسد
كد خبر : ۲۷۹۶۳ /  تاریخ :۱۰ دی ۱۳۹۳ /  سايت  /  مصاحبه ها

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی مازندران گفت: اگر کمک‌های فدراسیون نبود ورزش روستایی مازندران نمی‌توانست سر پا بایستد، ورزش روستایی مازندران در بودجه بسیار مظلوم است.
حمایت از ورزش روستایی با شعار به جایی نمی‌رسد
رئیس هیئت ورزش‌های روستایی مازندران گفت: اگر کمک‌های فدراسیون نبود ورزش روستایی مازندران نمی‌توانست سر پا بایستد، ورزش روستایی مازندران در بودجه بسیار مظلوم است.
روبه شادی به گزارش سایت خبر شمال : رضا بحرگرد در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه خبرشمال، اظهار کرد: از 19 شهریورماه سال 91 با اکثریت آرا به عنوان رئیس هیئت ورزش‌های روستایی مازندران انتخاب شدم و از همان مقطع با خرد جمعی و وحدتی که بین روسای هیئت‌های ورزش روستایی شهرستان‌ها به وجود آمد توانستیم عقب ماندگی در این حوزه را جبران کنیم.
وی با بیان اینکه در کمترین زمان، رتبه برتر کشور در ورزش‌های روستایی را کسب کردیم، گفت: در شش ماه دوم سال 91 این فرصت را داشتیم که ورزش‌های بومی و محلی را احیا کنیم.
بحرگرد با اشاره به اینکه با پیشنهاد ریاست فدراسیون بازی‌های بومی و محلی، سرپرستی کشتی سنتی لوچو به من داده شد، افزود: تا ضمن توسعه ورزش لوچو در مازندران بتوانیم این ورزش را در سطح ملی و بین‌المللی هم توسعه دهیم.
وی با بیان اینکه به کمک میراث فرهنگی، ورزش لوچو را در کشور ثبت کردیم و سپس لیگ لوچو را تشکیل دادیم، تصریح کرد: به اذن کارشناسان برنامه موفقی بود و برای نخستین بار لیگ لوچو پایان یافت و امسال هم دومین لیگ لوچو را آغاز کرده‌ایم و 14 تیم در این دوره شرکت کردند.
بحرگرد با اشاره به اینکه کمترین هزینه از سوی فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان مازندران به ورزش لوچو اختصاص یافت، ادامه داد: تنها سه میلیون تومان به لوچو اختصاص دادند و ما توانستیم از محل حمایت‌های مردمی و کمک اسپانسرها لوچو را سر پا نگه داریم. وی با بیان اینکه منتقدان می‌گویند چرا ورزش لوچو به سالن‌ها رفته است، تصریح کرد: این افراد به این مسئله توجه داشته باشند که شرایط جوی 6ماه دوم سال مناسب برگزاری ورزش لوچو در خارج از سالن نیست.
بحرگرد با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین نام‌آوران کشتی آزاد ما به نوعی لوچو کار بودند اما هنوز در حسرت یک میدان اختصاصی لوچو هستیم، افزود: مسئولان به این مسئله مهم بی‌توجه هستند. وی با بیان اینکه فدراسیون بارها برای احداث میدان لوچو در مازندران اعلام آمادگی کرده است، ادامه داد: اما مسئولان استان تاکنون حمایت واقعی از این کار انجام ندادند. بحرگرد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ورزش روستایی تمام ورزش‌های حرفه‌ای را در بر می‌گیرد، گفت: نگاه‌های حمایتی به ورزش روستایی در اندازه یک هیئت است در صورتی که این تفکر اشتباه است چون ورزش روستایی در درون خود بیش از 40 رشته ورزشی دارد. وی با بیان اینکه این نگاه باید تغییر کند، افزود: اگر نتوانیم ورزش روستایی را به خوبی حمایت کنیم در آینده ورزش قهرمانی کمرنگ می‌شود. ورزش قهرمانی مدیون ورزش روستایی است. این مسئول با اشاره به اینکه امسال ورزشی روستایی از نظر بودجه در بحران قرار دارد، ادامه داد: با توجه به وجود بیش از 3 هزار روستا در مازندران، حمایت مالی از هیئت ورزش‌های روستایی به 20 میلیون تومان هم نمی‌رسد. با توجه به حضور مدیرکل جدید ورزش و جوانان مازندران انتظار داریم نگاه ویژه به ورزش روستایی به وجود بیاید.
وی با اشاره به موازی‌کاری بعضی از دستگاه‌ها در زمینه ورزش روستایی، اظهار کرد: بر اساس قانون، فدراسیون و هیئت، متولی ورزش‌های روستایی است اما گاهی دیده شده که ارگان‌های دولتی با رایزنی غیر کارشناسانه و غیر اصولی، درباره برگزاری ورزش روستایی با عده‌ای قرارداد می‌بندند و این بازی‌ها از طریق شبکه تبرستان هم پخش می‌شود که البته این مسئله با قوانین فدراسیون همخوانی ندارد.
رئیس هیئت ورزش‌های روستایی مازندران با بیان اینکه بارها از مسئولان درخواست کردیم اگر قرار است درباره بازی‌های بومی محلی و ورزش روستایی، آموزش ارائه کنند، می‌توانند از کمک مربیان ما بهره‌مند شوند، گفت: مربیان ما با آخرین قوانین و مقررات بازی‌ها آشنا هستند و می‌توانند این مفاهیم را انتقال دهند.
وی با اشاره به اینکه این موازی‌کاری مانند آن است که در یک بازی فوتبال، 2 توپ وجود داشته باشد در حالی که در هیچ جای دنیا فوتبال را با 2 توپ بازی نمی‌کنند، افزود: گاهی بعضی از مدیران ما با موازی‌کاری فوتبال را با 2 توپ بازی می‌کنند.
بحرگرد با بیان اینکه دفاتر کاری روسای هیئت‌های ما در شهرستان‌ها، صندوق عقب ماشین‌شان است و جایگاه مشخصی ندارند، ادامه داد: با توجه به جمعیت روستایی مازندران، پیشنهاد می‌کنیم روسای ادارات ورزش و جوانان شهرستان‌ها جایگاه ورزش روستایی را مشخص کنند.
وی افزود: جایگاه ورزش در مازندران آن‌قدر رفیع است که نباید دفاتر هیئت‌های ورزشی به ویژه در ورزش روستایی، صندوق عقب ماشین افراد باشد. دست واسطه‌ها باید از ورزش بومی محلی کوتاه شود.
این مسئول با اشاره به اینکه ورزش روستایی با فضای 2 متری در کانون گرم خانواده قابل برگزاری است و نیازی به استادیوم و سالن ورزشی ندارد، اظهار کرد: امروز بازی‌های کامپیوتری بلای جان جوانان حتی در روستاها شده است و با برگزاری جشنواره بازی‌های بومی محلی در روستاها می‌توانیم با کم‌ترین هزینه جوانان را به حضور فیزیکی در ورزش روستایی بکشانیم. وی با بیان اینکه از سال 91 تا امروز بیش از 2هزار برنامه در قالب جشنواره، همایش و بازی‌های مختلف، اعزام به مسابقات کشوری و ... داشتیم، خاطرنشان کرد: اگر میانگین برگزاری هر یک از این مسابقات یک میلیون تومان باشد بیش از 2 میلیارد تومان از طریق شوراهای اسلامی، شورای ورزشی، دهیاری‌ها و ... توانستیم به ورزش روستایی کمک کنیم.
بحرگرد با اشاره به اینکه قبلا سهمیه‌هایی داشتیم که از طریق فدراسیون امکانات و اقلام ورزشی به استان اختصاص می‌یافت و ویژه ورزش روستایی بود، گفت: در سال 93 این اقلام از طریق نمایندگان مجلس جذب شده و هیئت ورزش روستایی هیچ دخل و تصرفی در توزیع این اقلام نداشته و اسنادی وجود دارد که ثابت می‌کند بعضی از این اقلام در شهرها توزیع شده در حالی که حق قانونی ورزش روستایی است. وی با بیان اینکه حمایت از ورزش روستایی با شعار به جایی نمی‌رسد و باید عملی باشد، ادامه داد: اگر حمایت از ورزش روستایی به صورت عملیاتی نباشد عمر ورزش قهرمانی کوتاه خواهد شد.
بحرگرد با اشاره به اینکه ائمه جمعه می‌توانند نقش بسزایی در راغب کردن خیران برای کمک به ورزش روستایی داشته باشند، افزود: زیرساخت‌های ورزشی در مازندران کم نیست. خیران برای تجهیز اقلام ورزشی در مناطق محروم ورود پیدا کنند.
وی با بیان اینکه بانک‌ها و موسسات مالی می‌توانند تبلیغات خود را به ورزش روستایی بسپارند، تصریح کرد: ما می‌توانیم با کم‌ترین هزینه بیشترین تبلیغات را برای هر بخش درنظر بگیریم.
بحرگرد با اشاره به اینکه هیئت‌های ورزشی ما در شهرستان‌ها هر کدام یک وزنه هستند، اضافه کرد: برنامه‌های بکری داریم اما جیب ما خالی است. وی با بیان اینکه از برنامه‌های خوب ورزش روستایی، ورود به فضای زندان‌ها است، گفت: با برگزاری ورزش روستایی در زندان‌ها توانستیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.
بحرگرد با اشاره به اینکه با توجه به بودجه‌ای که برای ما درنظر گرفتند سعی کردیم نگاه مساوی به ورزش بانوان و آقایان داشته باشیم، ادامه داد: با برگزاری مسابقات مختلف، تلاش داریم نشاط و شادابی را به خانواده‌ها برگردانیم. اگر حمایت مالی در کنار هیئت ورزش روستایی باشد فعالیت گسترده‌تری می‌توانیم انجام دهیم اما گاهی از پرداخت حقوق کارکنان این هیئت هم عاجز هستیم. وی با بیان اینکه ورزش روستایی امروز در بالاترین سطح ورزش روستایی کشور قرار دارد و مسئولان عالی رتبه استان آگاه باشند وقتی با دست خالی در این جایگاه قرار گرفتیم اگر حمایت‌های مالی صورت گیرد اتفاقات بهتری برای ورزش روستایی مازندران رقم می‌خورد، خاطرنشان کرد: امسال به دلیل نداشتن بودجه هنوز نتوانستیم میزبانی مسابقات کشوری را بر عهده بگیریم و نیازمند حمایت دستگاه‌های دولتی هستیم.
این مسئول با اشاره به اینکه کمیته گردشگری روستایی را تشکیل دادیم، گفت: این کمیته می‌تواند با حمایت مسئولان، به اهداف خوبی دست یابد چراکه همه به این فرهنگ اصیل بدهکار هستیم. وی افزود: در حال تهیه و تنظیم کتاب گردشگری مازندران به چهار زبان انگلیسی، عربی، روسی و فارسی هستیم که شامل نقاط گردشگری استان می‌شود. از طریق فدراسیون می‌توانیم این کتاب را به دیگر استان‌ها ارسال کنیم. بخش اقتصادی ورزش روستایی فعال است اما حمایت نمی‌شود.
بحرگرد با بیان اینکه فوتبال و به ویژه تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس حق اصلی دیگر ورزش‌ها را پایمال می‌کنند، اظهار کرد: هیچ تعادلی در هزینه و قراردادها لحاظ نمی‌شود و این ارثیه‌ای است که از قبل به وزارت ورزش و جوانان تحمیل شده است و وزیر ورزش فعلی بارها با این مسئله مقابله کرده است اما هنوز خروجی مثبتی در این زمینه شاهد نیستیم. وی ادامه داد: اگر کمک‌های فدراسیون نبود ورزش روستایی مازندران نمی‌توانست سر پا بایستد. ورزش روستایی مازندران در بودجه مظلوم است.
بحرگرد با اشاره به اینکه اداره کل روستایی استانداری مازندران می‌تواند نقش پررنگ‌تری در حمایت از ورزش روستایی داشته باشد، افزود: اما در سال جاری تاکنون هیچ حمایت مالی به صورت مشخص برای ورزش روستایی از سوی این اداره کل صورت نگرفته است.
   

تازه های خبر

بيشترين بازديد 7 روزگذشته